Prawo rodzinne – Separacja
Separacja czy rozwód? Pomożemy Ci podjąć odpowiednią decyzję.


Dokumenty dotyczące tematyki
Prawo rodzinne – Separacja
JAK TO DZIAŁA?
WIĘCEJ DOKUMENTÓW
ARTYKUŁY DOTYCZĄCE TEMATU
Pytania dotyczące tematyki
Prawo rodzinne – Separacja
Rozwód a separacja, jakie są różnice?

Rozwód kończy się wyrokiem, powodującym rozwiązanie małżeństwa i koniec jego istnienia. Poniżej prezentujemy podstawowe różnice pomiędzy obiema instytucjami. Oprócz poniższych, reszta pozostaje taka sama w przypadku separacji jak przy rozwodzie.

1. Prawo do ponownego małżeństwa – po orzeczeniu rozwodu, oboje ex-małżonków mają prawo do zawarcia nowego pełnoprawnego związku małżeńskiego.

2. Separacji może żądać także małżonek, który jest wyłącznie winny rozpadu małżeństwa, przy rozwodzie jest to zakazane.

3. Koszty oraz czas – w przypadku separacji, można ją uzyskać już po pierwszej rozprawie, w przypadku gdy nie ma małoletnich dzieci oraz gdy następuje zgoda obu stron. Opłata wynosi 100zł za procedurę separacji, a w przypadku rozwodu jest to opłata 600zł (opłata stała).

4. Nazwisko – przy orzeczeniu o rozwodzie można wrócić do poprzedniego nazwiska, przy separacji nie ma takiej możliwości.

5. Okres alimentacyjny – w przypadku rozwodu czas płacenia alimentów małżonkowi po rozwodzie może być w pewnych przypadkach ograniczony do 5lat (można żądać przedłużenia sądownie). Przy separacji nie ma takiego ograniczenia.

6. Obowiązek pomocy – po orzeczeniu separacji, w zależności od sytuacji oraz „względów słuszności” małżonkowie mogą być zobowiązani do dalszej wzajemnej pomocy. Po rozwodzie nie ma takiego wymogu.

Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z nami.
Weronika Stachura
Prawnik
Więcej dokumentów dotyczących  Prawo rodzinne – Separacja
Artykuły dotyczące Prawo rodzinne